Advertisement -- Learn more about ads on this site.

 
Message Boards
FORUM:   SparkPeople Cafe
TOPIC:  

diet and very low income



 
 
Search the
Message Boards:
Search
      Share
Advertisement -- Learn more about ads on this site.

Author: Message: Sort First Post on Top


MAMA_CD
Posts: 1,479
9/13/12 1:37 P

cooking in bulk and buying sale items only (stock up on them when you can) then designing meals around the sales.



QUEENPIMP
Posts: 822
9/13/12 1:08 P

I get $84 a month for 2 people and it doesn't buy anything. Ramen and peanut butter. No wonder I can not lose weight.



SOCAL_LEE
SparkPoints: (31,543)
Fitness Minutes: (67,826)
Posts: 246
9/12/12 2:23 P

Definitely look into social services available to you-- SNAP, food pantries, etc.

Cook from scratch; it's always cheaper and healthier. Avoid processed foods (cereal, granola bars, frozen dinners, canned soups).

Eggs are an inexpensive, healthy source of protein. Making your own yogurt is easy and cheaper than buying it.



JEANIEMARIE1946
Posts: 1,570
9/12/12 1:11 P

Opt for beans that are high in protein and very affordable.
Grow some of your own vegetables.
Go to a fruit stand for vegies and fruits where you can get better quality without all the preservatives added - better buy for the money.
Can your own vegetables and fruits to avoid rising prices from week to week.
Grow your own herbs so they are always fresh.
Get used to using lower cuts of meat and making enjoying the deer your husband will hunt soon.
Fast one day a week.
Have a meatless meal one day a week.
Shop at places likes Sam's Club with a friend and split the loot purchased (especially good if on a low income and space is an issue for storage).




ANNABOOTZ
SparkPoints: (84)
Fitness Minutes: (0)
Posts: 1
9/12/12 12:56 P

Try to use coupons. You would be surprised how much you can save daily.



RANDOMAUTUMN
SparkPoints: (116)
Fitness Minutes: (0)
Posts: 46
9/12/12 12:44 P

not particularly with the "big box stores" all the ones i know of, you have to be a member.



ORODEO73
Posts: 474
9/12/12 12:43 P

we spent the money to buy a turkey. We had 15 pounds and I made 4 suppers and 5 lunches out of it and it was different everyday. They loved it. Also, buy bigger and freeze.



SWIMMERGIRL0222
Posts: 781
9/12/12 12:39 P

Rice and beans are incredibly cheap! I made different types of casseroles/soups with some fresh/frozen veggies, a little meat, spices, and the beans and rice. The food usually lasts three-four days (eight to twelve meals) and tastes incredibly delicious and healthy!



SPOORK
Posts: 1,193
9/12/12 12:19 P

Have you applied for food stamps, help from food pantries, and local programs that might assist you?



TKLAUSCH
SparkPoints: (82)
Fitness Minutes: (20)
Posts: 3
9/12/12 8:28 A

is there any way to shop at big box stores without being a "member"?



TERTOO
SparkPoints: (1,441)
Fitness Minutes: (769)
Posts: 91
9/12/12 6:53 A

Wow! Very inspirational weight loss. Thank you for sharing.



TRYINGTOLOSE64
Posts: 46,450
9/12/12 6:50 A

I get the chicken in the frozen bags. Same with veggies. More servings that way. For 2 of us I can usually make $100 worth of groceries last 3 to 4 weeks.



UMBILICAL
Posts: 11,073
9/11/12 10:44 P

walmart



DWROBERGE
SparkPoints: (314,644)
Fitness Minutes: (294,307)
Posts: 58,442
9/11/12 10:42 P

We all have low income. The secret is very low calorie intake!



RANDOMAUTUMN
SparkPoints: (116)
Fitness Minutes: (0)
Posts: 46
9/11/12 8:46 P

I GOT YOU GIRL!

i have the same issues. SIGN EVERYONE UP for the food pantry!! do it alternate months, they usually supply you with dry goods, and if you go alternate months, or every other month, if they require it, but it still helps you with your dry goods and canned items.

shop at save a lot! they have good meat for a cheap price, a lot better than meijer or walmart.


dont be afraid to buy in bulk. its easier to shop for a month, than it is a week at a time, if anything shopping a week at a time is more expensive than shopping by the month.

FILL THE FREEZER WITH MEAT. you can get a lot of meat for $100 dollars.

bake your bread, instead of buying by the loaf. its more filling, and healthier because it doesnt have the preservatives and additives that bread in stores has.

plan your meals out. this will help with your shopping lists, also.

i hope this helped you out. im in the same boat, and one of the men i cook for is disabled, and needs A LOT of protein.



also if you can afford them, they have breakfast essentials by nestle, theyre PACKED with vitamins and minerals, and you just mix it with milk. 5 bucks a box.



LIL-VIXEN
SparkPoints: (50,294)
Fitness Minutes: (13,038)
Posts: 4,280
9/11/12 8:41 P

I can feel what you are saying. I usually buy most of my meats in bulk from Sams Club because you can get at least 3 to 4 meals from their packages of chicken wings and breast, ground beef, and even pork chops. I buy these once a month, and all I have to do the rest of the month is buy veggies and sides to go along with the meat.



CHERRYLIGHT
SparkPoints: (100)
Fitness Minutes: (210)
Posts: 5
9/11/12 8:19 P

Aldi's market if you have one in your area. Ramen Noodles anyone?...Actually if you plan out your meals and cut out sodas and juices you can go pretty far with $100/week. I only budget $75 for 3 people.



TKLAUSCH
SparkPoints: (82)
Fitness Minutes: (20)
Posts: 3
9/11/12 6:53 P

i do shop at stores that specialize in outlet items but i still have two big men to feed and only $100 a week for groceries. it;s really hard......



MAGGIEVAN
SparkPoints: (127,502)
Fitness Minutes: (66,013)
Posts: 32,162
9/11/12 6:40 P

Just befpre closing time most shops here in New Zealand is selling bread and fresh produce at reduced prices. Could you have the same thing where you live?



TKLAUSCH
SparkPoints: (82)
Fitness Minutes: (20)
Posts: 3
9/11/12 6:37 P

it is really hard to feed 3 people on minimum wage. any ideas?



 
Page: 1 of (1)  
Search  



Share


 
Diet Resources: belly dancing workout | body image | high fiber foods