Author: Sorting Last Post on Top Message:
SPOORK Posts: 1,193
9/26/12 8:16 A

Absolutely. The quality of the food I eat is important to me.

MOTOMAMA Posts: 2,010
9/26/12 8:01 A

I will spend more on certain foods depending what they are, but probably not on a regular basis. Like I spend more for coconut flour for certain recipes, but I don't make them all the time.

CMCOLE Posts: 2,667
9/26/12 7:46 A

Most of the "greek yogurt I've seen locally has added fruit on the bottom. However, it's not "real" fruit, but some "fruit preparation" (as indicated on the label in fine print). It's like jam. I don't see the value in getting that, over getting plain yogurt, and adding fresh or defrosted unsweetened fruit.

Recently, I purchased gluten-free flour mix to make muffins for a friend who is gluten intolerant. I will also buy speciality items, if you wish to call them that - almond milk, for instance.

My 'treats' lately do not involve what I'd normally have headed for before, so it's going to have to be a "that depends" type of answer. I'll pay for quality, but if a no-name product is of equal quality (take, for instance, frozen unsweetened fruit); then I'll get that

LOSTLIME SparkPoints: (74,331)
Fitness Minutes: (21,430)
Posts: 19,221
9/26/12 7:37 A

depends on what it is.

LILYSMOM08 Posts: 1,142
9/25/12 11:08 P

I will spend more for foods I love that I know are good for me like my favorite Greek yogurt and fruits like blueberries --- even when they're out of season.


Team Leader for New Haven Sparkers

BLUSTAR SparkPoints: (80,576)
Fitness Minutes: (84,777)
Posts: 3,670
9/25/12 11:06 P

it depends on what food it is....

WIDARLING SparkPoints: (76,265)
Fitness Minutes: (122,759)
Posts: 1,185
9/25/12 10:37 P

Yes, I like cherries and watermelon. I eat them 6 days a week.

FENWAYGIRL18 Posts: 5,861
9/25/12 10:34 P

yes

Starting to like the new me!
Waiting for my garden to come to life!
EABL81 SparkPoints: (107,358)
Fitness Minutes: (30,436)
Posts: 5,631
9/25/12 10:30 P

I do for some things that I think are worth the extra cost. I buy organic milk and eggs regularly. I'll also pay more for things like locally produced grass-fed beef or lamb on the rare occasions that I buy red meat and can find the good stuff. For most of my standard pantry supplies, I buy what's on sale as long as it's decent.

"Hope is the thing with feathers"

Emily Dickinson
ETHELMERZ SparkPoints: (114,528)
Fitness Minutes: (97,560)
Posts: 6,714
9/25/12 10:26 P

I try to buy Skinny Cow products on sale, and Healthy Choice frozen fudge bars at Costco. I spend more on asparagus now, since it's one of the few veggies my dh can eat. But that's it.
I don't buy those cheesy supplements and powders advertised on tv, never, ever.

Plan for tomorrow, but enjoy the heck out of today.
FUNKYPHISH Posts: 257
9/25/12 10:12 P

yes, I like to try different things that I haven"t tried before. And will spend a little more on that.

CENOLA Posts: 330
9/25/12 9:39 P

yes. i buy organic.

KAYE454 Posts: 3,470
9/25/12 9:38 P

yes

WINATUREGIRL Posts: 18
9/25/12 9:29 P

I do spend more for food items that are more natural and have ingredients that I can pronounce and I know what they are.

ONLINEASLLOU SparkPoints: (57,358)
Fitness Minutes: (40,178)
Posts: 4,045
9/25/12 9:18 P

I'll spend a little extra money if I think I am getting significantly better quality -- and I treat myself ocassionally to some expensive. But on the average day, I try to be sensible with my purchases and save money when I can.

"Aim for progression, not perfection." -- SP Coach Nancy

"There is hope for me. There is hope for all of us." -- llou
DWROBERGE SparkPoints: (385,029)
Fitness Minutes: (336,852)
Posts: 125,163
9/25/12 9:15 P

Ixne

WHOVIAN85 Posts: 861
9/25/12 7:31 P

nope, I shop at Sam's club and Publix for their buy one, get one free stuff. I have three kids, all boys so they can put away some food.lol I even have my own vegetable garden started.

"The good things donít always soften the bad things ó but vice versa ó the bad things donít necessarily spoil the good things or make them unimportant."
Doctor Who Series 5: Vincent and the Doctor
SW: 232
CW: 203.2
LGW: 150
LADYPIXEL SparkPoints: (74,646)
Fitness Minutes: (41,074)
Posts: 1,842
9/25/12 7:23 P

It really depends on the food. If it's something like a yogurt, I know I can find cheaper alternatives. If it's something really unusual, or something which I rarely see, sure, I'll get the more expensive variety, especially if I like it more than the alternatives.

I'm PST!
HEYITSJUDED SparkPoints: (56,453)
Fitness Minutes: (30,244)
Posts: 2,175
9/25/12 6:09 P

probably not

GO HARD or GO HOME!

My favorite quote by Jillian Michaels
BEARLYBOO SparkPoints: (13,183)
Fitness Minutes: (14,082)
Posts: 816
9/25/12 5:55 P

I do.

No matter how hard the past, you can always begin again.
~Buddha
HOPE541 Posts: 515
9/13/12 4:54 P

It depends

Change your mind, change your life!
JANIEWWJD SparkPoints: (276,678)
Fitness Minutes: (229,840)
Posts: 8,282
9/13/12 4:50 P

I cook my own. Once in a while I'll buy Lean Quisine.

Janie Garcia Moreno

"WITH GOD ALL THINGS ARE POSSIBLE"

"PRAYER CHANGES THINGS"

"NEVER PUT A QUESTION MARK WHERE GOD HAS PUT A PERIOD!"

"WHAT THE MIND CAN CONCEIVE AND BELIEVE, IT CAN ACHIEVE!"
SKINNYMISSKASEY SparkPoints: (114,114)
Fitness Minutes: (176,425)
Posts: 3,941
9/13/12 2:57 P

I have and do.

FEDGIRL4 Posts: 2,058
9/13/12 2:54 P

I have the luxury of doing that sometimes.

If there is a special nut butter, spice, etc then yes.. I already pay more for chips because I buy Terra, which are vege chips, not potato.

Life is not waiting for the storms to pass..it's learning to dance in the rain.

"The only disability in life is a bad attitude." - Scott Hamilton

Growing Up In the 70's
Team Co-Leader
I_HEART_MY_FAM Posts: 1,809
9/13/12 2:14 P

I would not pay triple for yogurt. I do pay a few cents more for brown rice and pastas.

FIT_4_ME_4_LIFE SparkPoints: (129,798)
Fitness Minutes: (222,404)
Posts: 3,684
9/13/12 1:45 P

I already do. I have food allergies.

Amazing
FBI Recruit
QUEENPIMP Posts: 822
9/13/12 1:05 P

If I had more to spend- yes

"Life does not have a remote. Get up and change it yourself."
JEWELMOTI SparkPoints: (13,411)
Fitness Minutes: (4,160)
Posts: 589
9/13/12 12:00 P

Because I have cut back spending money on fancy high calorie snacks, I do allow myself to go to our Natural Food store, and I buy bulk things like thick cut oatmeal, raw peanuts,almonds and sunflower seeds.
emoticon

With Love and Hope for a bright Future.
Caty G
RACKMYBRAINS Posts: 435
9/13/12 11:44 A

If there's no real difference between a cheaper version and an expensive version, I'll go with the cheaper food.

But if a food is much higher quality (better nutrition stats, better tasting, fresher, organic rather than GMO, etc.), then I'll -usually- buy the more expensive version. For me, I'd rather have a higher quality of food that costs a bit more than buying things that are cheaper but bland or poor in nutrition.

If you're talking specifically about "treats" and goodies, my tastes have shifted entirely compared to when I was overweight. Now, a "treat" is a really excellent freshly harvested and roasted coffee, or organic baby tomatoes just picked from the vine. I also love getting real Greek yogurt, fresh organic fruits and vegetables, and I'll seek out prime cuts of meat. If I get chocolate, it's going to be a rare occasion but a super high quality milk chocolate from Ghirardelli or Sharffen-Berger.

That said, "goodies" and rewards for me have generally shifted away from food and more on to things like cool coffee mugs, t-shirts, mp3s (music), artwork, computer stuff, and technology toys/gadgets.
emoticon

DROPCONE Posts: 1,577
9/13/12 11:27 A

I do try new food that I hear about even when it's more money than I usually spend. For instance, I go to farmer's markets occasionally for fresh produce, even though it's much cheaper to buy produce at the grocery store. Local food really does taste better sometimes & is fresher! Now that I'm not eating so much in the way of chocolate, when I buy chocolate it tends to be more expensive, better quality stuff. I did switch to the higher-priced Greek yogurt from the less expensive stuff because I thought it was worth it nutritionally.

My Sparkpage is set to private, but I'm open to SparkMail!
______________

"People often say that motivation doesn't last. Well, neither does bathing--that's why we recommend it daily." - Zig Ziglar
BLITZEN40 SparkPoints: (17,683)
Fitness Minutes: (1,280)
Posts: 2,444
9/13/12 11:15 A

When you go on a diet or attempt healthier eating lifestyle change you kind of have to spend more. If you buy what you always bought, you'll keep just what you've got. And for some reason, cheap food always seems to be the unhealthy stuff, so yes, I am spending more now on "special" (read healthy/ diet) food.

What lies behind us and what lies before us are tiny matters compared to what lies within us.
ARIMIETTA SparkPoints: (4,920)
Fitness Minutes: (1,511)
Posts: 84
9/13/12 11:07 A

I only splurge on my coffee beans.
emoticon

If it weren't for the bad days, the good days wouldn't shine so bright.
MYUTMOST4HIM Posts: 11,447
9/13/12 10:38 A

For the most part I stay away from foods that I can't afford on a regular basis lest I get hooked and become miserable because I want what I can't afford

"Be not afraid of going slowly, only of standing still"
EOWYN2424 Posts: 6,397
9/13/12 6:38 A

Special foods are foods you don't normally buy because they are either expensive or you can't have too much of it but you long to eat them anyway becoz you like them.

KKKAREN SparkPoints: (226,136)
Fitness Minutes: (89,841)
Posts: 11,966
9/13/12 6:25 A

I typically stick to what's on sale.

Karen
TENNISJIM Posts: 11,240
9/13/12 6:18 A

What is considered as special foods?

CONFIDENTLY_FIT Posts: 8,157
9/13/12 6:08 A

Yes.

Follow me on Twitter, Istagram,and Pinterest at CarolPSU.

Insured PT and bootcamp instructor. Message me for price info if you're in the Eastern Shore, MD area.
Owner of ConfidentlyFitLLC.

Hospice 5K 28.08 9/24/11
Seawitch 5K 27.34 10/30/11
Run for the Well of it 5K 27.28 11/12/11
Hair of the Dog 10K 1.00.45 1/1/12
Vineyard Dash 10K 1.01.18 1/2/12
DC RockNRoll 1/2 marathon 2.44 3/17/12
MEWHENRYSMAMA Posts: 8,255
9/13/12 4:47 A

YES! If I think it will help me with my healthy lifestyle and enjoy eating I will do it! I have purchased things before like you did, and if it adds something to my plan, I will buy it again! I also think of how much I spent when I ate poorly...this is better!

EOWYN2424 Posts: 6,397
9/13/12 1:51 A

I just splurged the other day and bought some expensive greek yogurt. It was imported from Australia, called Tamar Valley and it was triple the price of ordinary yogurt. But it did have 2 servings in it. I scooped out one serving today and it was yummy.

Not very fantastic out of this world yummy but nice anyway. I really like the stats, low sugar, low fat, low calorie and 12% real fruit. I would probably not buy it again though, becoz of the price! I might buy Bulla fruit and yogurt, it's like pricier but it comes in 2 litre tubs, so it's more value for money!

Would you spend or save up for special foods that cost more as a treat?

Edited by: EOWYN2424 at: 9/13/2012 (06:43)
Page: 1 of (1)  




Other SparkPeople Cafe Topics:

Topics: Last Post:
Members User Names -- why? 6/17/2014 12:06:59 PM
Question about something on the forum message boar 2/24/2014 6:21:30 PM
Drinking 8 glasses of water a day 4/19/2014 11:01:07 AM
Jenny Mc Carthy shows her loose tummy 3/3/2014 11:46:06 PM
The Zombie Apocalypse :) 4/17/2014 10:29:45 AM