Author: Sorting Last Post on Top Message:
BLUENOSE63 SparkPoints: (101,558)
Fitness Minutes: (76,885)
Posts: 2,953
3/30/13 6:18 A

I too have the $20 blender for smoothies with lots of ice - when I have them on really hot days. I don't juice though as I am a tactile person who likes to eat tons of raw veggies and fruit

BERRY4 SparkPoints: (146,225)
Fitness Minutes: (87,441)
Posts: 7,180
3/29/13 11:52 P

If I could afford one, it would be nice...
For smoothies, we bought a $14.99 blender 2 or 3 years back, and I use ice ALL the time because I like them cold & smooth. I keep waiting for the motor to burn up but it keeps grinding everything I ask. I would like one to handle greens better, but for the price I have NO complaints!

Edited by: BERRY4 at: 3/29/2013 (23:58)
IAPHOTOGIRL75 Posts: 560
3/29/13 11:45 P

I just bought mine this week and I am expecting it on Monday! I cannot wait to try it out!

ABERKSON SparkPoints: (6,116)
Fitness Minutes: (7,061)
Posts: 278
1/24/13 5:38 P

I have one and use it all of the time.

JANIEWWJD SparkPoints: (238,912)
Fitness Minutes: (207,160)
Posts: 7,308
1/24/13 5:22 P

I'd love to buy one.

WALKINGSHOES Posts: 335
1/24/13 4:47 P

Use it all the time...

MISSSVJS Posts: 543
1/24/13 4:18 P

I have one and I love it - bought it new about 3 years ago (it was my Christmas present to myself). I know they are expensive, but they have a great warranty and are top of the line, so in my opinion, are worth the investment. I use mine almost every day for everything from smoothies, to soups, to pancakes - I also make my own coconut milk and rice milk.

DIDS70 Posts: 5,079
1/24/13 3:58 P

Not to downplay the ninja and it could be because I lead a raw lifestyle and use the vitamix daily, but I burned out the ninja in a month. just saying. if you follow more of a SAD diet, the ninja should work fine.

FITGLAMGIRL Posts: 2,036
1/24/13 3:46 P

I would like one, but not for the price. I am thinking the Ninja might work as good for what I need, but less on the wallet.

07SOJO Posts: 1,648
1/24/13 3:35 P

Seen it in demos; wouldn't mind having one. I wouldn't pay that much for it though unless I was rich.

DIDS70 Posts: 5,079
1/24/13 3:23 P

at least daily and sometimes more than once depending on what I am making.

I think it is worth it, but if you are not going to use it and it is just a dust collector on your counter, don't.

You can check ebay or craigslist. Someone may be selling one. But you won't get the warranty unless it can be transferred to a new owner.

JOANIEBUG46 Posts: 4,212
1/24/13 1:52 P

I have a very old one. I use it nearly daily to make my veggie/fruit smoothies. It is excellent and they last forever! In the past I have used it to make soups and some pudding. You can "cook" some soups in it. I got mine used for $50. I wouldn't pay the $400 for a new one, but that's just me.

DFWMOMOF3GIRLS Posts: 419
1/24/13 1:44 P

Who has one?
How often do you use it?
Is it really worth the money?

Page: 1 of (1)  




Other SparkPeople Cafe Topics:

Topics: Last Post:
Ya Gotta Love Joe Boxer 11/21/2013 10:22:45 PM
It's not SEXY or SMART.... 12/16/2013 11:28:48 PM
Blending families 9/24/2013 8:40:02 AM
Feeling really "swollen" after meals...... 10/8/2013 10:41:42 PM
Of Tiny Pink Dumbbells and Fat Chicks 9/3/2013 10:15:33 AM

Diet Resources: hand range of motion exercises | cervical range of motion exercises | range of motion exercises for legs