Advertisement -- Learn more about ads on this site.

 
Message Boards
FORUM:   Recipe Requests
TOPIC:  

I had to put food on a high interest credit card



Click here to go to SparkRecipes.com.

 
 
Search the
Message Boards:
Search
      Share
Advertisement -- Learn more about ads on this site.

Author: Message: Sort First Post on Top


MISSRUTH
Posts: 3,315
2/8/13 4:50 A

I have found that eating healthy is actually cheaper. BUT you have to plan, and you have to actually cook.

Another low-cost place to check into, is Angel Food Ministries. Once a month you can buy a box of food, I'm thinking it's around $30. It'll include several different types of meat, plus vegetables (in this area, mostly frozen) and some fruit. Similar to what the PP was talking about, but no volunteering required. They have a website and the list of foods included in the upcoming month's box, will be there. You have to order your box in advance. Many churches have food pantries. Most communities have food banks for low-income people.

Aldi's and Save-A-Lot have lower prices in general. Of course, generics and store-brand stuff is usually cheaper than name-brand, even with a coupon.



1GROVES2
Posts: 10,131
2/5/13 10:56 A

Okay....What do you consider healthy food? Do you cook? (my daughter does not cook and eats lots of Ramen, thats why I asked) Learnin to cook will benefit both your food bill and your waist line!
Check your food pantry.
Do you qualify for food stamps?
Uh...not to be snipy, but I just saw where you had a trainer....you had to quit because you moved, but trainers are super expensive (here antway) and I believe food should come first!

I buy food monthly through a program called SHARE...it is cheaper and all you need to do is 4 hours of volunteer a month. They have grocery packages that you purchase by package. Last month I got 1 lb of chicken breasts, 1lb of 85% ground beef,a boxed meal for 2 of chicken mushroom risotto,4 oranges,5apples,2avacadoes,5lb of potatoes,1lb of carrots,4grapefruits,1lb of cheddar cheese for $25...there may have been more, but thats all I can think of off the top of my head. It is a very good program that my nighbor got me involved in. On holidays they have complete holiday dinners for 6-8 persons for $30. My church bought 5 at Christmas for local needy families.

Edited by: 1GROVES2 at: 2/5/2013 (11:01)


CLARK971
Posts: 672
2/3/13 12:02 P

it can be difficult. consider a food bank if you can't feed yourself.

sometimes certain healthy things can be more-when i was shopping yesterday, the leanest
hamburger was the most expensive. : (

i ate a lot of eggs when i was in college. yesterday, eggs were on sale for $.99 a dozen. the bread i bought was $2 a loaf (whole grain white). hormel natural selects ham lunchmeat was $2 and has 16 slices (on sale for $2.50 and i had 50 cents off coupon.) For $5, that would make 12 sandwiches.

Like SIMPLYME160 said-add to the ramen noodles or other pasta. yesterday. pasta was on sale for $.99 a box yesterday. (and i had a coupon) just add some protein you find on sale or frozen veggies.

try to not use the entire packet of seasoning that comes with the ramen noodles. My guess is that is where a lot of the sodium is.

stores like meigers and kroger have ecoupons. in dec-meiger had an e coupon for 5% off total grocery bill. not a lot-but every little bit helps.

try canned fruit instead of fresh fruit.

Edited by: CLARK971 at: 2/3/2013 (12:59)


SIMPLYME160
SparkPoints: (1,834)
Fitness Minutes: (0)
Posts: 143
2/1/13 1:11 P

First, are you buying healthy food or health foods? Mostly everything organic cost more as with the highly advertised "good for you foods". Most lean meat/chicken can be bought in bulk at a lower price then frozen, or find out if your store offers markdowns on meat close to the sell by by date. Some stores have marked down produce sections (or check sales), some produce such as green peppers, broccoli, cauliflower, green beans can be cut, cleaned and frozen. Berries can be frozen whole, over ripe bananas can be peeled and frozen to use in Smoothies. For Dry goods such as cereal, rice, etc, find coupons online. Check coupons in Sunday newspapers or have friends save them for you to use when items are on sale so coupon and sale price can be combined. If you are low income, talk to the store manager where you mostly shop, explain your situation, and ask if you can make arrangements on a certain day to purchase at low cost some of the items placed in the stockroom to be taken to food pantries. As far as the Ramen noodles, add some cooked chicken, frozen peas, and only half of the flavor packet. Been there!

Edited by: SIMPLYME160 at: 2/3/2013 (13:14)


SNOOPY1960
Posts: 1,680
1/30/13 7:58 P

I know , good healthy food is so expensive.
I only buy what is on sale and then stock up on it.
Buy chicken in family packs, it is cheaper per pound and you can place them in freezer bags.
Banana's are always cheap, brown rice, oatmeal, canned veggies are good like green beans, chickpeas, spinach etc etc Buy "day old" whole wheat bread for toast . Eggs are usually low cost too.

Don't charge your food !!! If you don't have a job, go to your local food pantry.

So sorry you had to use your credit card to buy food. Economy stinks.




MI-ELLKAYBEE
SparkPoints: (146,607)
Fitness Minutes: (130,115)
Posts: 3,923
1/30/13 5:32 P

I wANT to keep eating healthy but I can't afford it anymore. I gained weight when I ate ramen noodles for 7-10 meals a week - I've lost the weight and increased my debt so much. now I don't know what to do



 
Page: 1 of (1)  
Search  



Share


 
Diet Resources: filler hyaluronic acid | hyaluronic acid knee | glucosamine hyaluronic acid