Author: Sorting Last Post on Top Message:
LRNG2SWET SparkPoints: (5,051)
Fitness Minutes: (5,029)
Posts: 162
9/8/11 10:15 A

Sherri- four thousand per week? For an army of how many??? lol

SHERRIE59 SparkPoints: (54,044)
Fitness Minutes: (47,353)
Posts: 7,527
9/8/11 9:58 A

I buy stuff in bulk and so my spending changes depending on what I am running low on. As such, I spend anywhere from $4,000 - $7,500.00 per week

ADVENTURE361 Posts: 333
9/8/11 7:52 A

Id say anywhere from 100-150 per week for the two of us. Its becoming less and less since i now eat less and less. Also depends if we go out to eat during the weekend.

TAMMYRENEED SparkPoints: (16,341)
Fitness Minutes: (9,143)
Posts: 520
9/8/11 7:38 A

About $100 or so, there are 3 of us during the week and 4 on weekends

DOROTHYLEE61 SparkPoints: (25,791)
Fitness Minutes: (20,539)
Posts: 5,579
9/8/11 7:36 A

Around 160.00 there is 4 of us us,but we eat out 2 times a week.


BARBBF Posts: 5,065
9/8/11 7:22 A

ABOUT $150 A WEEK FOR THE 2 OF US + 2 cats and 2 birds. I could spend less if I didn't buy organic...but I don't trust non-organic food. Eating out just once a week cost about $40.00 here.

PARKERB2 SparkPoints: (129,515)
Fitness Minutes: (68,075)
Posts: 12,065
9/8/11 7:11 A

Around $100 per week. There's only two of us.

DRRPH35749 SparkPoints: (40,308)
Fitness Minutes: (15,851)
Posts: 1,793
9/8/11 7:03 A

Have a monthly budget of $200 but is in flux due to the newness of eating healthy

MULEDOGGIE SparkPoints: (42,931)
Fitness Minutes: (23,889)
Posts: 1,280
9/7/11 9:15 P

Your food bill will vary depending on how healthy you eat. The cheapest way is the least nutritious. eg.: Coca Cola and Kraft mac and cheese. Devoid of meaningful nutrition, but cheap.

On the other end of the spectrum, we don't have to buy 100% organics, etc. to eat well.

Balance. That's the ticket.

Jeff

LRNG2SWET SparkPoints: (5,051)
Fitness Minutes: (5,029)
Posts: 162
9/7/11 9:08 P

$100-125 weekly for my husband and myself.
He always buys shrimp and we get a lot of fresh fruit and veggies.

BUTTERFLY4411 Posts: 3,525
9/7/11 6:22 P

Usually the grocery bill runs around $124.00.

NEW_LIFE_4_ME SparkPoints: (2,075)
Fitness Minutes: (0)
Posts: 2,210
9/7/11 4:55 P

It really depends on what is on the menu.

KAR807131 SparkPoints: (9,642)
Fitness Minutes: (870)
Posts: 819
9/7/11 4:55 P

Probably around $100.00 a week. My husband and I eat somewhat differently as I try to be healthy in my food selections and he like the old fashioned kind of eating with fat and calories.

DOTTIEJANE1 SparkPoints: (121,648)
Fitness Minutes: (102,445)
Posts: 5,204
9/7/11 4:52 P

Around $30.00 a week

MONIKA1948 Posts: 7,410
9/7/11 4:45 P

I spend about $150 a week for my husband and I..We eat a lot of fruit which can be costly.

LORBILENKIN SparkPoints: (77,979)
Fitness Minutes: (63,998)
Posts: 3,077
9/7/11 4:22 P

About $270 per week for a family of 6. Same as previous post, different dietary needs for different family members AND buying items on sale using coupons whenever possible.

TAMMYSUE21 Posts: 325
9/7/11 4:18 P

I spend between $150 & $200 a week on food for a family of four. Take into consideration different dietary needs for different family members and it adds up.

BELLAARADIA SparkPoints: (10,035)
Fitness Minutes: (5,968)
Posts: 429
9/7/11 3:32 P

$45.00 or so per week. A small family of 3 :)
Trader Joe's !

DEBIGENE SparkPoints: (74,510)
Fitness Minutes: (13,709)
Posts: 5,617
9/7/11 3:21 P

I shop monthly and spend on the average $160. With another week in between for additional fruits veggies milk bread, basics.

ACTINGDARLING Posts: 1,840
9/7/11 3:15 P

$30 a week

FENWAYGIRL18 Posts: 5,854
9/7/11 3:05 P

we spend about 180 every other week at the base

MUMMYUK2 SparkPoints: (13,512)
Fitness Minutes: (0)
Posts: 763
9/7/11 2:47 P

Approx $ 150 a week for a family of 4

MIAMI_LILLY SparkPoints: (96,733)
Fitness Minutes: (35,011)
Posts: 5,800
9/7/11 2:44 P

Wow...those were the days when it was just my hubby and I. Now, we're a family of 6 (pets not included). I cook every night of the week, kids take lunch to school, and eat breakfast before leaving. I'm a strong believer in 5 fruits and veggies day, so my grocery bill is huge...$250 weekly.

SHUTRBUG1 Posts: 4,837
9/7/11 2:32 P

Two adults and a cat in our family, I cook almost everything from scratch - 6 meals a day for us. Our large veggie garden really helps, and I can, freeze or deydrate everything from potatoes, berries, herbs fruit and lots of veggies. I consider this my "job" since I retired, and our food costs have dropped about $80 per month since I started. I spend about $50 per week, including trips to the big box store and cleaning supplies.

CORINSKI SparkPoints: (8,657)
Fitness Minutes: (10,428)
Posts: 173
9/7/11 2:10 P

Roughly $50 a week for two people. A lot of basics such as meat, veggies, milk, eggs, bread, salad, etc

BREAKTHROUGHYR SparkPoints: (18,025)
Fitness Minutes: (17,115)
Posts: 730
9/7/11 1:20 P

For me and my husband we average approx $100.00 per week

TEACHERDICE SparkPoints: (7,135)
Fitness Minutes: (1,187)
Posts: 807
9/7/11 1:19 P

I spend a lot on food each week since I am planning and preparing three meals per day for two. We spend roughly $100 per week. Sometimes this is more if the meat specials are especially good. My husband is a "meat" lover and needs to have meat for most meals. We do shop specials, use coupons and buy in bulk to help keep the bill lower. Since it is just the two of us, I do tend to buy nicer cuts of meat for him and I don't hesitate to stock up on fruits and veggies. I do not buy a lot of prepacked items for myself but my dear husband likes them for himself.

JAVELINAGIRL SparkPoints: (0)
Fitness Minutes: (1,897)
Posts: 113
9/7/11 1:15 P

For me, it depends on how far into the semester I am, how much I bought the previous week, and how much I ate during the week. So far, it's running around $45-50 a week on average, but the first week of school was more expensive compared to last week. The past two weeks, I've just been restocking on produce and small thinks like milk, bread, and quick foods.I've been trying harder to cut my grocery spending, and have been taking the time before shopping to see what the local grocery store has on sale as far as produce, meats, and little things.

WINSTONSUZ Posts: 4,681
9/7/11 1:14 P

probably about $50-$75 a week........ I have myself, my 3 dogs, and my elderly neighbor that I cook meals for her......... I generally buy the majority of my groceries every other week when I get paid and then buy 'extras" for things if needed during the week..... I also buy some things bulk or sales like $10 for 10 items and have things stocked up .. I watch sales ads alot....... a local restaurant service supply store had NY strip steaks and black gold NY strip steaks on sale over July 4th for $3.00 a steak....... shrink wrapped individual steaks ... I bought a bunch of those since they'll last and I can pull one out any time I want one..... I have a mini upright freezer and a mini fridge I can keep extras in them... I always have basic staples plus on hand..... I never buy as I go for food.....

GRANDMABABA SparkPoints: (124,647)
Fitness Minutes: (109,523)
Posts: 6,143
9/7/11 1:06 P

Our food bills vary hugely depending on how much cooking I have time for and whether or not we are entertaining and such

QUARKY Posts: 510
9/7/11 1:02 P

And for how many people? I've been a student for the past few years and so have been quite frugal in food shopping. Am considering shopping at a more expensive grocery store (which has nicer food) when I get a job and can afford it. I'm just wondering what is the average amount of money people spend a week on food. I have been spending around £25 a week, for food for myself.

Page: 1 of (1)  




Other SparkPeople Cafe Topics:

Topics: Last Post:
BELLY FAT 7/18/2013 9:57:55 PM
Dichotomy? 8/15/2013 2:49:40 PM
Overnight Shift Workers and Exercise 8/1/2013 6:07:16 PM
child obesity and plastic? 8/20/2013 11:56:12 PM
Of Tiny Pink Dumbbells and Fat Chicks 9/3/2013 10:15:33 AM

Diet Resources: green beans uses | green beans weight loss | leeks benefits