Author: Sorting Last Post on Top Message:
ZELDA13 SparkPoints: (34,543)
Fitness Minutes: (19,684)
Posts: 1,155
8/22/13 7:34 P

I usually spend about $75.00 each week for me and my hubby, I do try to have at least 2 meatless meals each week which helps keep my cost down. I also shop at a farmer's market which has better prices for our veggies.

KPA1B2 SparkPoints: (47,881)
Fitness Minutes: (27,215)
Posts: 737
8/22/13 7:16 P

I spend between $40-70 per week for a family of 4 adults. That doesn't include approximately $100 we spend monthly at Sam's Club.

ARLENEGOBERT SparkPoints: (3,800)
Fitness Minutes: (90)
Posts: 88
8/22/13 5:50 P

I spend about $300 for 2 weeks. I make a grocery list before I go shopping. This is for a family of 4 adults. I shop once a week.

Edited by: ARLENEGOBERT at: 8/22/2013 (17:53)
POPSECRET SparkPoints: (47,160)
Fitness Minutes: (52,014)
Posts: 1,622
8/22/13 5:41 P

I average about 60-70/week for myself. This is for ALL meals...I hardly ever eat out. :)

CLARK971 Posts: 738
8/22/13 4:36 P

I spend about $175 per week.

2 adults and 2 children. (although my two children eat as much as adults.) Both of them eat more calories than me per day.

I am in the Midwest. (Michigan) I am assuming that grocery prices may vary depending where people live.



LOUNMOUN Posts: 1,291
8/22/13 2:01 P

We shop once a week currently. We plan our list carefully and try not to go to the store more than that. If we don't get something during that trip then we go without until the next week.
We spend $130 to $160 including pet food and non food items for 2 adults, 1 teenager, 2 dogs and 3 cats.




NIRERIN Posts: 11,919
8/22/13 1:07 P

About $30 a week just for me. I tend to shop often, but that is largely due to my work schedule which takes me to meetings all over the place so it is easy enough to just drop by the store.

DIDS70 Posts: 5,070
8/22/13 12:38 P

Since I mainly eat fruits and veggies, nuts and seeds-- I shop every week. during the growing season, i try to get to as many farmers markets as possible. Like the PP, I average $50 a week.

JESSICAJEANNE Posts: 103
8/22/13 12:10 P

I shop for myself -- so it might not be the most helpful comparison for you. I live in a metro area, so things are definitely on the more expensive end.

My grocery spending averages to be about $50 per week. I do a larger shopping trip about every other week, where I will stock up on pantry items. I do shop two, maybe three, times per week, usually to pick up fresh produce or meat / seafood.

EMYLEEANNE Posts: 269
8/22/13 11:56 A

How much do you spend a week on groceries and how often do you go shopping? I have probably already spent 175 this week and we still need a few more things! We are a family of 4, two adults and two children.

Page: 1 of (1)  




Other Diet and Nutrition Topics:

Topics: Last Post:
Eating healthier and feeling worse 10/16/2013 1:55:52 PM
Cotton Candy Grapes 8/5/2013 12:20:15 PM
Vegan snacks 8/5/2013 4:16:39 PM
Don't do this. Ugh. 9/13/2013 1:53:40 PM
Step 1 = Healthy Lifestyle Change 10/2/2013 8:05:41 AM

Diet Resources: recommended protein intake | low protein intake | dietary protein intake