Advertisement -- Learn more about ads on this site.

 
Message Boards
FORUM:   Diet and Nutrition
TOPIC:  

For $6.66 I bought...



Click here to read our frequently asked Diet and Nutrition questions.

 
 
Search the
Message Boards:
Search
      Share
Advertisement -- Learn more about ads on this site.

Author: Message: Sort First Post on Top


MISSRUTH
Posts: 3,276
1/23/13 1:58 P

I reckon eating healthy is expensive IF what it means to you, is bags of baby carrots that cost twice as much as carrots you peel and cut yourself. Or those frozen low-cal dinners. Or 100 calorie packs--omg, those are SO expensive!! Buy a large box or bag of whatever it is, and a box of snack-size baggies.

I think some of it is, that it requires a little forethought and planning, and sometimes some effort (and time) to cook extra and portion it out. I don't have a problem eating last night's dinner leftovers for lunch today, but some people do. And I've got a lot of little leftovers in the freezer, ready for a lunch on a day when there isn't anything "fresh leftover".



KRISTEN_SAYS
SparkPoints: (73,236)
Fitness Minutes: (34,425)
Posts: 5,088
1/23/13 11:37 A

I want to slap anyone who says eating healthy is too expensive! I honestly think that people who say that use it as their excuse to hit up the drive-thru...



POPSECRET
SparkPoints: (42,774)
Fitness Minutes: (47,214)
Posts: 1,523
1/23/13 10:27 A

Nice, sounds yummy! When I forget my lunch I usually run to the grocery store rather than a sub shop or fast food. I love getting a cup of their soup with a fresh apple or fruit cup! Usually around $3-4...Cheap, healthy and delicious.



WATERDIAMONDS
Posts: 14,286
1/23/13 7:48 A

Good for you for finding a way to make your lunch so affordable!





PATTISWIMMER
Posts: 4,763
1/23/13 3:47 A

sounds interesting



KASHII
Posts: 1,598
1/23/13 3:05 A

I love this topic!! :)

We "splurged" on a whole turkey, but it pays off - it's feeding us all week, plus we're using the bones to make homemade stock/broth! And I bought a bag of fresh, local okra for $1. Steamed that up on the side, and we'll have some rice as well. Super cheap, easy, and healthy :)



NYXWOLFWALKER
SparkPoints: (136,715)
Fitness Minutes: (142,341)
Posts: 14,818
1/23/13 1:57 A

For lunch my husband and I had a Turkey Leg with Salad and it cost us under 3.00 for the entire meal between the two of us so 1.50 each when broken down.

This is about normal for us when it comes to meal costs, our average meal is under 5 dollars between the two of us (or 2.50 each person) and 9 times out of 10 leaves both of us feeling full and well feed and most of what we eat is non-processed food (save the minute rice which we get in the jombo pack when on sale so it lasts longer and when you price it out for the amount we use over the time we have it the money it costs is about 5 added to the meal).



IMASAGE06
SparkPoints: (19,786)
Fitness Minutes: (5,129)
Posts: 1,428
1/22/13 9:23 P

Tonight I made chickpea tacos. I just swapped out the meat for a can of garbanzo beans. Warmed them over in a pan with taco seaosning sand a little water.. scooped into taco shells and added lettuce and topped with pico de gallo. Had brown rice and corn for sides. Yum!



SLASALLE
SparkPoints: (163,913)
Fitness Minutes: (67,050)
Posts: 9,088
1/22/13 6:14 P

I agree that eating healthy is no more expensive if you put just a bit of effort into it, such as shopping sales and that kind of thing.

Further, I have found that eating organic is not that much more expensive, and on some things, even less expensive. Depends on where you shop!!



YOJULEZ
SparkPoints: (15,605)
Fitness Minutes: (120)
Posts: 2,171
1/22/13 5:51 P

I agree, eating healthy is NOT expensive. My lunch today was leftovers from last night's dinner, which made 4 servings and cost less than $10 to make, and the only thing that came out of a box was the couscous.



JMCROF
SparkPoints: (7,472)
Fitness Minutes: (7,371)
Posts: 224
1/22/13 3:36 P

I love those "unwiches" and they are not very expensive either.



CALLMECARRIE
Posts: 1,594
1/22/13 2:20 P

Good for you! (Literally!) My husband came for lunch at work, and he had deep-fried shrimp and french fries in the cafeteria. I was tempted to order the shrimp too, but I heated up the healthy lunch I had brought with me and saved a couple of dollars at the same time. AND -- I did this even though I had to wait in line to get to the microwave. I was proud of my self-discipline.



GRATTECIELLA
SparkPoints: (23,309)
Fitness Minutes: (14,955)
Posts: 737
1/22/13 2:12 P

Wow! That sounds like a great lunch, though I would have liked some bread or crackers to go with the turkey :) Enjoy!



RKING10
Posts: 152
1/22/13 1:58 P

I get tired of hearing "eating healthy is too expensive" so today I forgot my lunch and instead of grabbing something from a burger joint which normally runs me around 7 bucks,I ran to
The local Safeway and spent the same money.I was able to get:

A single serving pack of sliced apples and caramel
4-2.25 oz bags of baby carrots
16 oz container of fat free sour cream
Packet of hidden valley ranch dip mix
2 oz package of Oscar Mayer turkey lunch meat
And a 100 calorie pack of wonderful almonds


So happy about my food choices.None of which will make me feel bloated or yucky like a fast food meal and the dip and carrots will last through the rest of the week now-double bonus!


What food choices made you happy today?




 
Page: 1 of (1)  
Search  



Share


 
Diet Resources: sugar to alcohol | what is sugar alcohol | alcohol and sugar